Responsive image

PC oyuncuları kontrolcüleri sevdi


Tarih:7 Ekim 2018 - Kategori:HABERLER - Yorum: 0

 
“Oyun PC’de mi oynanır konsolda mı?” sorusu uzun yıllardır oyuncular arasında şiddetli tartışmaların fitilini alevlemiştir. Her iki taraf da bu tartışmada oldukça katı tutum sergilese de, Valve tarafından yayınlanan yeni bir rapor PC oyuncularının konsollara has oyun kontrolcüsünü sevdiğini gösteriyor.
Valve 2015 yılında Steam için yayınladığı bir güncellemeyle, oyun kontrolcülerinin oyunlara göre özelleştirilmesini desteklemeye başladı. Bu tarihten itibaren Steam üzerinde 30 milyondan fazla kullanıcı hesaplarına oyun kontrolcüsü tanımlandı. Bu kullanıcıların yarısına yakını ise birden fazla kontrolcü kaydetti.
 

Birincilik Xbox kontrolcülerinde

Xbox 360 ve Xbox One kontrolleri PC oyuncuları tarafındanen çok tercih edilen kontrolcüler olmuş. Bu ikiliye ait cihazlar toplam 40 milyondan fazla kaydedilmiş. İkinciliği ise PS3 ve PS4 kontrolcüleri çekiyor. Bu ikiliden 16 milyon kontrolcü PC oyuncularının hayatına girmiş. Raporda yer alan ilginç bir detay ise Nintendo kontrolcüsünün yedinci sırada yer alması.
 
 
Kontrolcüye ait tam destek Mayıs ayı itibariyle sunulsa da kontrolcü hızlı bir şekilde yedinci sıraya yükselmeyi başarmış.
Valve raporunda Steam kontrolcüsüne ait verileri de paylaşmış. Her ne kadar 1.3 milyon adet satılsa da kontrolcü en fazla sayıda farklı oyunla birlikte kullanılan kontrolcü olmayı başarmış.
 
Ayrıca Bkz.GameX 2018 – Bağımsız Geliştiriciler Röportaj Serisi 1: Kebab Simulator
 
Valve raporunun zamanlaması ilginç. Xbox uzun süre sonra konsollarında, geliştiricinin iznine bağlı olarak, oyunlarda fare ve klavye destekleme yönünde karar aldı. Rapor ise PC oyuncularının kontrolcüleri ne denli benimsediğini ortaya koyuyor.
 

Kaynak:
https://www.donanimhaber.com/oyunlar/haberleri/PC-oyunculari-kontrolculeri-sevdi.htm

Sitemap