Responsive image

Black Squad


Tarih:5 Ekim 2018 - Kategori:MAKALELER - Yorum: 0

NS Studio’nun 2017 yılının Temmuz ayında piyasaya sürdüğü Black Squad, sahip olduğu oynanış mekanikleri ve sunduğu içerikleri sayesinde oyuncuyu uzun bir süre ekran başına kitleyecek potansiyele sahip durumda. Unreal Engine 3 oyun motorunun üzerine atılan temelleri yüzünden neredeyse her bilgisayarda 60 FPS standartında çalışan Black Squad, bu yönü sayesinde tüm PC oyuncularına hitap ediyor. Hali hazırda video oyun dünyasında bildiğiniz gibi oldukça fazla FPS yapımı bulunuyor. Ancak bu FPS yapımlarının çoğu kendi oyuncu kitlelerini oluşturduğu için bir bakıma kendileri için niş yapımlar diyebiliriz. Ancak Black Squad’a girdiğiniz andan itibaren, oyunun mekaniklerinin hali hazırda popüler olan FPS oyunlarının dinamiklerinden oluştuğunu, yani her oyuncuya hitap ettiğini fark etmeye başlıyorsunuz.

Black Squad’ı Steam üzerinden bedava olarak indirebilir ve oynamaya başlayabilirsiniz.

Mekaniksel açıdan öğrenmesi kolay, ancak ustalaşması zor bir oyun olan Black Squad’ı Steam ücretsiz oynanabilir bir oyuna göre oldukça kaliteli öğelere sahip. Vuruş dinamikleri her silaha göre özel olarak tasarlanmış. Yani elinize geçen her silahta farklı bir vuruş hissine kapılabiliyorsunuz. Hızlı yapısı sayesinde yer yer Call of Duty serisinin keyfini andıran Black Squad’ın maçları siz daha sıkılmadan son bulabiliyor. Böylelikle oyunun yeniden oynanabilirliği devamlı olarak üst seviyede tutulmuş oluyor.

Black Squad

İçerik bakımından yeterli seviyede olan oyun, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Oyun modları bakımından oyuncuya beş adet seçenek sunan oyunda, Team Death Match (8 v 8), Demolition (8 v 8), Demolition (5 v 5), Assassination (8 v 8) ve Destruction (16 v 16) ismini alan oyun modları yer almakta. Bu oyun modları ise yine fazlaca olan haritalar üzerinde kurulmuş. Eğer hangi harita, hangi oyun modu üzerine kurulmuş diye merak ediyorsanız sizi şöyle alalım,

Team Death Match: Tallinn, VBSS, Outskirt, Storage, Blast Dock, Night Harbor Noon, Avignon, Revenge, Sky Scraper 

Demolition: Brooklyn Dust Shield, Double Wing, Collection, Carrier, Castle, Paper Company, Two Faced Old Temple, Outpost, Run and Gun, Checkpoint, Wolf Spider, Assassination, Drop Zone, Lockdown, Eagle’s Nest, 

Battle Match / Destroy: Ruined City, Bearcamp, Dual Load

Oyunda yer alan harita sayısı, ücretli olan FPS oyunlarından bile fazla

25’in üzerinde haritaya sahip olan Black Squad’ın bu modlarını ve haritalarını Assault, Support, Command ve Recon sınıflarından bir tanesini seçip oynamalısınız. Takdir edebileceğiniz üzere tüm sınıfların kendine özel yetenekleri bulunuyor. Sınıflara ait olan aktif yetenekler sayesinde ise savaş alanının gidişatına yön verebiliyorsunuz. Oynanış ve oyunun sunduğu öğeler dışında oyunda karakterinizi de görünüş olarak geliştirebiliyorsunuz. Her bir maçın ardından silah veya ekipman alabileceğiniz ödüllere sahip olurken, ayrıca oyunda bir de gerçek para ile eşya satın alabileceğiniz bir mağaza da var. Silah yelpazesini oldukça geniş tutan geliştirici ekip, silahları her oyuncunun oynanış tarzına göre geliştirmiş.

Black Squad

Bununla birlikte oynanış tarzınıza göre kendinize özel üç çeşit ekipman tarzı hazırlayabiliyorsunuz. F1, F2, F3 tuşlarına basarak ölüm sürelerinde veya oyuna başlamadan bu ekipman paketlerini seçmek mümkün durumda. Türkçe dil desteğine de sahip olan oyunun en güzel tarafının ise BattlEye ve özel sunucuları desteklemesi olduğunu söyleyebilirim. BattlEye desteği sayesinde oyunda hile kullanan oyuncu bulunmazken, özel sunucular sayesinde oyunculara daha özgür bir alan sunulmuş.

Black Squad, Türkçe dil desteği ile birlikte ülkemizin oyuncularını kucaklıyor

Sona geldiğimizde Black Squad’ın, hali hazırda video oyun piyasasında bulunan FPS oyunlarına karşı güzel bir alternatif olduğunu söylemek mümkün oluyor. FPS oyunlarında daha çok rekabetçi bir ortamda bulunmak isteyen ve bu ortama ücretsiz bir şekilde sahip olmak isteyen oyuncular için Black Squad’ı tavsiye edebilirim. Oyuna harcağınız vakitler sayesinde ise karakterinizin gelişimini ciddi anlamda fark edebiliyorsunuz. Oyun sonrasında gelen oyun içi para ödülleri ve eşya kutularını kullanarak, oyunun gerçek para ile sattığı eşyaların benzerlerine ulaşabilirsiniz. Yani oyun, oyuncuyu belirli bir dereceye kadar para harcamaya zorlamıyor diyebiliriz. Ayrıca klanlar arası süregelen savaşlara da katılmak ücretsiz durumda. Bildiğimiz gibi çoğu ücretsiz FPS oyunun klan kurmak ve klanları savaştırmak için günün sonunda oyuna para vermeniz gerekiyor. Fakat Black Squad’ı oyuncuları böyle bir zorunluluk içerisinde sokmaması hoş olmuş.

Gün geçtikçe yeni özellikler getirilen oyunu, Steam üzerinden indirip oynayabilirsiniz: http://store.steampowered.com/app/550650/Black_Squad/