Responsive image

Nedir, ne değildir? Bölüm 4: Silent Hill’in karakterleri ve anlamları #3


Tarih:5 Ekim 2018 - Kategori:MAKALELER - Yorum: 0

Sevgili Silent Hill hayranları, hepinize tekrar merhaba. Bir haftalık, ufak bir moladan sonra yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sahi, nerede kalmıştık? Ah, evet. Serinin en iyi oyununun, en anlamlı ve eşsiz karakterleri ile canavarlarına değinmiş ve Silent Hill 2’ye kısmen yüzeysel bir bakış atmıştık. Korkunç Blue Creek koridorlarında mankenlerden kaçmış, hastanede hemşirelerle yüzleşmiş, Piramit Kafa tarafından bir çatıdan aşağı atılmış ve en nihayetinde Mary ile karşılaşıp maceramızı sonlandırmıştık.

Söz verdiğim gibi bu bölümde de serinin üçüncü bölümünde bulunan önemli karakterlere ve canavarlara değinip, seri ve özel olarak üçüncü oyun hakkında nasıl bir anlam taşıdıklarından bahsedeceğim.

Nedir, ne değildir? Bölüm 4: Silent Hill'in karakterleri ve anlamları #3Öncelikle, Silent Hill 3 serinin ilk oyunu ile direkt alakalı, hatta bir bakıma onun devamı olduğu için yazı dizimin ikinci bölümünde tanıttığım bazı Silent Hill karakterlerini bu yazıda tekrar, anlatmadığım detayları ile göreceksiniz. Aman ha, “ben bu karakteri geçen yazıda okudum” deyip geçmeyin. Zira aynı şeyler yazmayacak.

23 Mayıs 2003’te PlayStation 2 platformu için piyasaya sürülen Silent Hill 3, kişisel olarak söylemem gerekirse kaliteli bulduğum son ana seri Silent Hill oyunuydu. Birçoğunuzun Silent Hill 4’e haksızlık ettiğimi düşündüğünü biliyorum. Ancak Silent Hill 4’ten neden hoşlanmadığımı gerekli bölümde dile getireceğim merak etmeyin. Hoşlanmasam bile onu da ana seriden saydığımı, en azından Homecoming veya Downpour gibi bir facia olmadığı için müteşekkir olduğumu da belirtmeliyim.

Lafı daha fazla uzatmayıp yazıya geçiş yapmadan önce ufak bir şey daha söylemek isterim. Yazı dizisine başladıktan sonra Silent Hill hakkında merak edilen bazı özel şeylerin bulunduğunu ve okurların bu merak edilenleri bana ulaştıramadığını öğrendim. Silent Hill hakkında özellikle sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa isterseniz buradan yorum atabilir, isterseniz direkt olarak bana Facebook veya Twitter üzerinden kişisel mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz. Bu yazı dizisini sizlere sunarken özellikle egoist/ukala/çok bilmiş bir duruş sergilememek, itici olmamak ve sizi de hem bu seriden hem de kendimden soğutmamak için elimden geleni yapıyorum. Özellikle öğrenmek istediğiniz bir şey varsa, kesinlikle sormaktan çekinmeyin.

Bunu da çözdüğümüze göre peluş tavşanınıza sarılın ve lunaparkın en gözde oyuncağı olan hız trenindeki yerinizi alın. Adrenalin dolu bir yolculuğa çıkıyoruz.

Adeti bozmadan bu yazıya da oyunun ana karakteri ile başlıyorum. Eğer yazı dizimin geçmişteki bölümlerini de okuduysanız aslında Heather Mason ile çoktan tanıştınız. Cheryl adı tanıdık geldi mi?

Nedir, ne değildir? Bölüm 4: Silent Hill'in karakterleri ve anlamları #3İlk Silent Hill oyununun asıl sonuna göre Harry Mason, Sessiz Tepe’den kaçarken Alessa ona yaklaşıp yeni doğmuş bir bebeği takdim ediyor. Bu bebek hem Harry’nin evlatlık kızı Cheryl’ın hem de Sessiz Tepe’nin acı dolu manifestolarını yaratan hayal gücünün sahibi olan Alessa’nın tek bir beden içinde hayat bulmuş haliydi. Bu tek bebek, aslında iki ayrı insan ruhunu içinde barındırıyordu. Harry Mason, Sessiz Tepe’den kısmen başarılı bir şekilde kaçtıktan sonra bebeği de alıp Portland’a taşındı. Paranoya ve korku ile beraber, alabileceği mümkün olan en mantıklı karar buydu.

Aslında Heather ile hiç karşılaşmayabilirdik. Neden mi? Çünkü kendisi şu anda ölü olabilirdi. Harry aslında ilk başta yaşadığı kafa karışıklığı ve sahip olduğu tarifsiz korku ile paranoyanın da etkisiyle bebeği boğarak öldürmek ve onu bir köşede bırakmak istemişti. Bunun sebebi de bebeğin Alessa’nın yeniden doğmuş bir hali olduğunu düşünmesiydi. Sonuçta bildiği kadarıyla Alessa, Sessiz Tepe’deki korku dolu macerası boyunca Harry’ye zor anlar yaşatan varlıkların kaynağıydı ve Cheryl’ı da Harry’den uzaklaştırmakla görevliydi. Ancak tüm bunlara rağmen Harry Mason, bebeği bağrına bastı ve büyüttü. Sonuçta eşini kaybetmişti. Çok sevdiği evlatlık kızı garip bir şekilde ortadan kaybolmuş ve bir şekilde bu bebeğe dönüşmüştü. Kaybedecek neyi vardı ki artık? Hiçbir şey.

Bebeği büyütmeye karar verdikten sonra ona tekrar Cheryl adını veren Harry bu kararından dolayı kendini pek iyi hissetmiyordu ancak bebeğin adı bir süre Cheryl kaldı. Ta ki Portland’daki saldırıya kadar. Sessiz Tepe’den kaçtıktan beş sene sonra bir Order üyesi tarafından saldırıya uğrayan baba ve kız, Harry’nin Order üyesini nefsi müdafaa sonucu öldürmesi ile atlatılır. Paranoyası gittikçe artan Harry, bir daha aynı şeyi yaşamamak adına Cheryl’ın adını Heather olarak değiştirmiş ve saçını da sarıya boyamıştır. Daha sonra başka bir şehire taşınan baba ve kız, Daisy Villa Apartmanları’na taşınmıştır.

Kaynak:

http://merlininkazani.com/nedir-ne-degildir-bolum-4-silent-hillin-karakterleri-ve-anlamlari-3-makale-94078

Sitemap